Benkovački prisnac
Sastojci za tijesto (koru):
- 35 dag glatkoga brašna
- topla voda
- žličica soli
Sastojci za nadjev:
- 6 jaja
- 20 dag domaćeg skorupa
- 1 svježi polutvrdi ovčji ili kravlji sir
- malo soli
Priprema:
Koru ili tijesto za prisnac pripremiti i izvaljati na pobrašnjenu okruglu veću tepsiju. Za nadjev jaja lagano razmutiti (ne mikserom), dodati skorup, usitnjeni sir i malo soli te sve dobro izmiješati. Smjesu dodati na pripremljenu koru i izravnati. Rubove kore koji vise zavrnuti preko smjese tako da sredina ostane otvorena do 10 cm, a višak odrezati. Nepokriveni dio prisnaca namazati žumanjcem.
Prisnac se tradicionalno pekao pod pekom, pola sata do 40 min. Danas se uglavnom priprema u prethodno zagrijanoj pećnici otprilike sat vremena, na početku na 200 stupnjeva, a nakon pola sata smanji se na 150 pa zadnjih desetak minuta na 100 stupnjeva. Treba paziti da prisnac ne zagori. Poslužuje se nakon što se malo ohladi.
Napomena:
Prisnac se u zaleđu Zadra, na prostoru Bukovice i Ravnih kotara smatra najstarijim narodnim kolačem koji se obično pripremao nedjeljom. Nadaleko je poznat Pristeški prisnac (mjesto Pristeg iznad Vranskoga jezera), Benkovački prisnac, a u Zelengradu se u kolovozu u posljednjih godina priprema i Prisnac fest. Danas se u nadjev ponekad stavlja i naribana korica od limuna, ali to nije bio običaj u tradicionalnoj pripremi prisnaca. Ta pita od vrhnja, brašna, sira i jaja poznata je slastica i među Bunjevcima kod kojih je bio obvezan svatovski i blagdanski kolač.